Ekologia

21:12

Ekologia - nauka o wzajemnych wielostronnych powiązaniach między różnymi organizmami a ich środowiskiem; nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody badająca zależności między danym gatunkiem a całością jego środowiska. W centrum uwagi znajduje się populacja, czyli zbiór osobników jednego gatunku żyjących na określonym obszarze i wzajemnie na siebie oddziałujących. Ekologia, zwracając uwagę na stosunki między populacją a środowiskiem, traktuje populację jako całość, która ma określoną strukturę i organizację. Nazwa "ekologia" powstała w 1869 roku. W 1913 roku założono w Anglii pierwsze Towarzystwo Ekologiczne.

Działy ekologii:
1. Autekologia (ekologia organizmów) - jest silnie powiązana z fizjologią. Bada związek organizmu ze środowiskiem.
2. Synekologia - ekologia badająca większe zespoły ekologiczne; ekologia ekosystemów (biocenoza + biotop = ekosystem), zespołów, populacji.

Sozologia - nauka o ochronie i kształtowaniu środowiska.

Kształtowanie środowiska - działalność człowieka zmierzająca do wprowadzenia w środowisku zmian korzystnych dla warunków rozwoju roślin, zwierząt i człowieka.

You Might Also Like

0 komentarze

Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Google Plus Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblr Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinteresr Weheartit Kanał RSS bloga Introwertyczka na Bloglovin Adres e-mail

Blog ma charakter społecznie użyteczny, co oznacza, że treść w nim zawartą można wykorzystać do celów osobistych. Pamiętaj jednak, aby nie powielać tejże treści na inne strony internetowe.
Własny użytek - TAK ; Kopiowanie na inną stronę - NIE